Girişimcilik

Nasıl Girişimci Olunur?

Nasıl girişimci olunur?

Her insanın ruhunda girişimcilik vardır. Bazı insanlarda biraz daha baskın bazılarında ise daha baskındır. Girişimcilik denilince akla kelimeden de biraz anlaşılacağı gibi bir işi girişmek gelir. Fakat iş uygulamaya gelince durum biraz daha farklıdır. Çünkü her işi girişen kişi ya da şirket sahibi olan kişi girişimci değildir.

Girişimci Kişilerin Ortak Özellikleri 

  • Sabırlıdırlar
  • Kararlıdırlar
  • Yenilikçilerdir
  • Patron değil liderdirler
  • Girecekleri işi güzel analiz ederler
  • Her duruma karşı bir plan oluşturmuşlardır.

Eğer sizde içinizdeki girişimci ruhunu dışarıya çıkarmak istiyorsanız, aklınızdaki fikri hayata geçirmek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken sabırlı ve kararlı olmaktır ve ”ya zaten bunu daha önceden yapmışlar ben yapsam tutmaz” diye düşünülmemelidir. Açıklamak için kısa bir örnek verecek olursak; birçok araba lastiği üreten firma var, fakat her bir firmanın da kendine özgü bir modeli vardır. Sizler de başkaları ile aynı işi yapacaksanız, yapacağınız işte diğerlerinden az da olsa farkınız olsun ki bu sizi oldukça ön plana çıkarsın.

Eğer kendi işinizin sahibi olmak istiyorsanız, bir planlama yapın. Olabilecek olumsuzları analiz edin ve bu olumsuzluklar karşısında nasıl durabileceğinizi düşünün. Her zaman ikinci bir planınız olmasına özen gösterin. Örneğin bir e-ticaret sitesi sahibiniz. Sattığınız gömlek tedarikçinizin deposunda kalmadı. Burada müşteri kaybetmemek için daha önceden aynı gömleği satan ikinci bir tedarikçiyi bularak onunla da anlaşma sağlarsanız bu sizin yararınıza olur.

Kendi işinizi kurduğunuzda iş yerinde patron gibi emirler yağdırmayı değil, nerede eleman eksik ise orada siz çalışmayı amaçlayın. Bu hem çalışan ile ilişkilerinizin artmasını hem de iş gücünden artışı yakalamanızı sağlar.

 

Etiketler

Oğuzhan

2015 yılından bu zamana kadar interneti bir iş edindim. Bu iş ile uğraşırken edindiğim tecrübe ve bilgileri sizler ile paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close