Kredi ve Finans
Popüler Olanlar

Kredi Borcu Ertelenebilir mi?

İşyeri açma, ev ya da araba alma gibi ihtiyaçlarımız için çoğu zaman kredi çekmek zorunda kalırız. Çektiğimiz kredileri bankalar ile anlaştığımız tarihler arasında aylık olarak ödemeye başlarız. İlerleyen zamanda karşımıza bir aksi durum çıkarsa kredi borcunu erteleyebilir miyiz? 

Kredi borçlarımızı ödemediğimiz zaman icralık duruma düşeriz ve ilerleyen süre içerisinde hakkımızda haciz kararı çıkabilir, üzerinde mevcut olan bütün mal varlıklarına el konulmak zorunda kalınabilir. Aldığınız krediyi ödemede zorluk yaşadığınızda bankalara yapılandırma veya erteleme taleplerinizi ilettiğinizde pek fazla sıcak bakmayacaklardır.

Kredi sözleşmesi yaparken onlarca sayfaya imza atarsınız ve burada yazanların içinde krediyi ödeyemezseniz yapılacak işlemler de yazmaktadır. Kredi çekerken bu sayfalara aslında kısa bir göz gezdirmenizde fayda vardır.

Kredi borcu ertelenebilir mi?

Kredi borcunu ertelemek tamamen bankanın insiyatifine kalmış diyebiliriz. Öğrenmek için en basit yol bankanın müşteri hizmetlerini aramaktır. Müşteri hizmetleri, eğer yapabilecekleri bir şey var ise size söylerler ya da şubeye çağırabilirler. Eğer müşteri hizmetlerinden negatif bir sonuç aldıysanız bir de şube de şansınızı denemekte fayda vardır. Şubede bankaya bir dilekçe yazabilirsiniz. Bu dilekçede ne kadar zamandır ödediğiniz, ne sıklıkla ödediğiniz hangi sebepten ertelemek istediğiniz gibi durumları açık şekilde belirtmeniz şansınızı arttıracaktır. Görüşmelerinizi sağladıktan sonra yapmanız gereken bankadan gelecek olan haberi beklemektir.

Bankadan olumsuz sonuçlar gelirse ne yapılmalı?

Bankadan geri dönüşü olumsuz bir yanıtla aldınız. Şimdi ne yapmak gerekir? Bu sorunun yanıtı halk arasında Ahmet’ten alıp Veli’ye vermek olarak geçmektedir. Başka bir bankaya giderek borcunuz kadar kredi çekebilir ve ödeme ayarlarını yeni anlaşmaya göre devam ettirebilirsiniz.

Tabi bu yöntem borç üstüne borç artan faiz demektir. Eğer çok zor durumda iseniz bu yöntemi düşünebilirsiniz.

Etiketler

Oğuzhan

2015 yılından bu zamana kadar interneti bir iş edindim. Bu iş ile uğraşırken edindiğim tecrübe ve bilgileri sizler ile paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close