Girişimcilik

Girişimcilik Nedir?

Girişimciler sadece bir şirketi ya da bir işletmesi olan ve bundan kâr amacı güden kişiler değildir. Her şirket sahibi ya da işletme sahibi girişimci değildir. Girişimciler, cesur insanlardır ve doğabilecek riskleri karşılarına alırlar. Eğer bu durumu karşılayabiliyorsanız siz de bir girişimcisinizdir.

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik en basit şekilde anlatılacak olursa, kişinin kendi işini kurması aklındaki planı hayata geçirmesidir. Hemen hemen herkes kendi işinin patronu olmak ister fakat bunu gerçekleştirebilen kişilerin sayısı oldukça azdır. Gerçekleştiremeyen insanların yarısı yapacağı işten vazgeçiyor diğer yarısı da oluşabilecek riskleri almak istemiyorlar.

Girişimciliğin Ortaya Çıkma Sebepleri

  • Kendi işini kurma isteği
  • O işte kendisinin daha başarılı olacağına inanmak
  • Çalışanların haksızlığa uğradığını düşünmek
  • Kendi çalıştıracağı elemanlara bu haksızlığı göstermeyeceğine inanmak
  • Yapacağı işi sevmesi

Her Girişimcide Olması Gereken Vasıflar

Girişim sonrasına oluşabilecek riskleri iyice analiz etmelidir. Bu sayede oluşabilecek sorunlara karşı belirli önlemler alarak girişimin daha başında iken son bulmasını önlenebilir.

Yöneticilik değil, liderlik vasfı olmalıdır. Yapacağınız işte her iş için farklı bir elemanınızın olmasını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu durumda bile çalışanlarınız yetişemeyebilir. Bu durumda iş size düşüyor. Bir patron gibi masada oturup yapılacak işi söylemek yerine kalkıp çalışmanız gereken durumlar olduğunda bunu yerine getirmeniz gereklidir. Bu sayede iş gücünüz artacaktır.

Çalışanlarınız ile eleman – patron samimiyeti ilişki içinde değil de biraz daha dostça yaklaşabilirsiniz. Bu onlar için hem daha iyi bir motivasyon olacaktır hem de sizinle ilişkisi daha kuvvetli şekilde olacaktır.

Zaman iyi yönetilmelidir. Aynı anda bir çok işi az yapmak yerine tek bir işi kısa zaman içinde bitirmek daha avantajlı olabilir

Özgüveninizin daima yüksek olması gerekir. Eksikliğinde alınması gereken riski almayarak büyük kayıplara uğrayabilirsiniz.

 

Etiketler

Oğuzhan

2015 yılından bu zamana kadar interneti bir iş edindim. Bu iş ile uğraşırken edindiğim tecrübe ve bilgileri sizler ile paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close